Baden Powell


Baden POWELL'dan Çağrı

Lord Baden Powell kendisinden 33 yaş genç olan karısı ile 1930'dan 1937 yılına kadar dünyanın dört bir yanına, bir memleketten diğerine giderek izcileri ziyaret etmiştir. 1937 yılında Hollanda'nın Vogelenzang şehrinde düzenlenen beşinci jamboree'ye 54 ülkeden 28.750 izci katılmıştır. B. P.'nin veda konuşması izcileri hem duygulandırmış, hem üzmüştür.

"Jamboree'mizin sembolü Jakob hacıdır. Efsaneye göre, eski zamanda denizciler yollarını bu sembolle bulurlardı. Günümüzdeki insanların doğru yolu bulabilmelerine de aynı sembol yardım etsin. Hıristiyan olanlar için haç bir umut kapısıdır. Jakob hacının kolları, Hıristiyan haçından daha uzun ve daha güçlüdür, başka dinlere bağlı olan izcileri de koruyacaktır. Sekiz kolu ile taban ve kaidesi bana türenin on maddesini hatırlatıyor. Bu sembolün getirdiği mutluluk ve doğruluk prensibini yaymaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Artık sizlere hoşça kalın demek sırası gelmiştir. Hepinize mutlu bir yaşam dilerim. Biliyorsunuz ki, birçoğunuz bir daha karşılaşma imkanı bulamayacaksınız. Ben de 81. yaşımı doldurdum, artık hayatımın sonuna yaklaşmaktayım. İçinizden çoğu henüz hayat çizgisinin daha başında bulunmaktadır. Ben hepinize şans ve başarı dileklerimi bir daha tekrarlarım. Eğer izcilik türesine her şart ve durumda uymak için elinizden geleni yaparsanız, eminim ki başarı şansınızı arttırırsınız. Üniformanızda taşıdığınız jamboree ambleminin hepinizi korumasını yürekten diliyorum. Ümit ederim ki, bu işarete inanır ve değer vererek saklarsınız. Her şeyden öte bu sembol kamptaki mutlu günlerinizi ve burada edindiğiniz birçok arkadaşınızı hatırlatacak tatlı bir anı olmasinin yanında izcilik türesinin on maddesini aklınıza getirecektir.

Öte yandan Tanrımın biz insanlar için yarattığı banş dünyasında, kardeşlik duyguları içinde dost elini uzattığımız yeni arkadaşlıklarınızı da unutmayınız. Evet, tekrar Allaha ısmarladık. Tanrı sizi korusun."

Baden Powell bu özlü ve son resmi konuşmasında izcilikten anladıklarının büyük bölümünü dile getirmiştir. Izciliğin din ve ulus ayırt etmeyen bir kuruluş olduğunu açıkça belirtmiştir.

Jamboree'den sonra Lord Baden Powell sosyal çevresinden koparak bir Doğu Afrika ülkesi olan Kenya'da Nyeri şehrine yakın vahşi tabiatın içinde yaptırdığı eve taşındı. Orada sık sık beyaz ve zenciler ziyaretine geliyor, kabile reisleri fikirlerini alıyordu. Tüm dünyadan erkek ve kız izciler de Nyeri'ye akın ediyorlardı.

B. P. kulübesine bir isim vermeyi uzun süre düşünerek, Paxtu isminde karar kılmıştır. Bu gelişmeyi şöyle anlatır: "Birinci dünya savaşından sonra satın aldığım evime Pax ismini vermiştim. Kenya'daki kulübeme Pax'dan sonra yerleşeceğim için Paxtoo'dan türeyen Paxtu ismini verdim.*

8 Ocak 1941 Lord Baden Powell of Gilwell'in ölüm günüdür. Nyeri'deki mezarlığa defnedilişinde kız ve erkek izciler üniformalı olarak hazır bulundular. Altı Scoutmaster tabutunu taşırken İngiliz subayları emekli generallerine askeri tören düzenlediler. Vasiyeti üzerine cenaze töreni çok sade yapılmıştır; sadece bir trompet İzci ti'sini çalmıştır.

Baden Powell'in mezar taşında ortasında bir nokta bulunan bir daire vardır. Bu işaret, dilleri ne olursa olsun tüm izcilerin iz sürmede haberleşme için kullandıkları bir semboldür. Baden Powell'in haberinin anlamı şudur: "Görevimi bitirdim ve eve gidiyorum" Artık ölümünün yakın olduğunu hissettiği bir gün, evinin balkonunda salıncaklı koltuğunda oturup tüm Boy Scout ve Girl Guide'lere şu mektubu, veda mektubunu kaleme aldı:

"Aziz izciler!

Eğer 'Peter Pan' adlı temsili gördünüzse, ihtiyar korsan şefinin, ölme zamanı gelince hançeresinden çıkacak zaman bulamayacağı endişesiyle nasıl hep son konuşmasını yaptığını hatırlarsınız. Benim de durumum buna çok benziyor, her ne kadar şu anda ölmüyorsam da önümüzdeki günlerin birinde öleceğimden sizlere veda etmek istedim.

Bunun, benden işittiklerinizin sonuncusu olduğunu hatırlayarak üzerinde çok düşünün. Ben, son derece mesut bir hayat geçirdim ve her birinizin de hayatta mutluluğa kavuşmanızı dilerim.

Ben, Tanrının bizi bu dünyaya mesut olmak ve hayattan zevk almak için gönderdiğine inanıyorum. Saadeti ne zenginlikten, ne sadece mesleğinizdeki başarınızdan ve ne de zevke dalmanızdan elde edebilirsiniz. Saadete doğru ilk adım, kendinizi çocukken kuvvetli ve sıhhatli yapmanızdır. Böylece adam olduğunuz zaman hayatın tadını çıkarabilir ve işe yarar bir insan olabilirsiniz.

Tabiatı incelemek size, Tanrının hayattan zevk almanız için ne kadar güzel ve harikulade şeylerle doldurmuş olduğunu gösterecektir. Sahip olduğunuz şeylerle yetinin ve elinizdekileri en mükemmel şekle sokun. Her şeyin olumsuz ve karanlık tarafına bakacak yerde aydınlık ve olumlu yönlerini görmeye çalışın.

Fakat saadeti kazanmanın hakiki yolu başkalarının mesut etmekten geçer. Çalışın ve bu dünyayı bulduğunuzdan biraz daha iyi bırakın. Ölüm gelince, zamanınızı hiçbir vakit boşa harcamadığınız, elinizden gelenin en iyisini yaptığınız hissiyle mesut olarak gözlerinizi kapatabilirsiniz. Bu şekilde mesut yaşamaya ve mes'ut ölmeye daima hazır olun, çocukluk çağını geçtikten sonra dahi izci andımıza sadık kalın. Allah size yardım edecektir. "

Arkadaşınız Gilwell Lordu
Baden Powell

Etiketler:

 
Su Anda Burdasin  : Anasayfa | İzcilik Nedir? | Baden Powell